králík kalifornský (kal) (Oryctolagus cuniculus f. domesticus)
Prostředí: Domestikovaný
Délka uší: 10,5-11,5 cm
Hmotnost: 4,5-5 kg
Přibližná délka života: 5-6 let
Popis: Plemeno kalifornský králík bylo vyšlechtěno, jak název napovídá, v Kalifornii ve Spojených státech amerických Georgem Westem. Vzniklo křížením činčily, ruského a novozélandského bílého králíka. Od roku 1958 se chová ve Velké Británii a k nám bylo dovezeno z Dánska roku 1965.
Tělo má velmi zavalité s širokou hrudní i pánevní partií a je dobře osvalené. Hlava je robustní, krátká, zvláště v čele široká, u králic jemnější, končetiny jsou silné, ze široka nasazené, uši pevné, masité, na konci zaoblené, krk téměř neznatelný, srst v podsadě hustá. Délka krycího chlupu je asi 3 cm dlouhá a stejně jako podsada bílá. Kresba hlavy se skládá z masky a zbarvení uší. Maska kryje nosní krajinu, má mít oválný, co nejpravidelnější tvar a zasahuje do úrovně očí. Kresba uší je u kořene ostře ohraničena. Končetiny jsou zbarveny k loketnímu resp. patnímu kloubu, pírko je zbarvené celé. Kresba končetin má být ostře ohraničená. Barva kresby je černá (příp. modrá či havanovitá), ale není tak výrazná jako u ruského králíka. Mláďata narozená v zimě mají vždy lepší kresbu než mláďata narozená v létě. Zpočátku jsou celá bílá až našedivělá a později se začínají vybarvovat. Zajímavostí je, že pokud vyholíme v zimě kalifornskému králíkovi určité místo, naroste na něm černá srst. Barva drápů je tmavě rohovitá až černá, oči jsou růžové s karmínovou panenkou.
Jedná se o jedno z nejrozšířenějších plemen králíků. Plemeno se hodí pro výkrm, protože mláďata dosahují rychle jateční váhy. Králíci mají jemnou kostru, jsou plodní, klidní a vyrovnaní, králice jsou dobré matky.
Autor popisu: Jiřina Bauerová (Mlčechvosty)
Najdete v ZOO:
Zvíře se nevyskytuje v žádné ZOO ČR.