NaturAtlas.cz
 

užovka obojková (Natrix natrix)

Rozšíření: Evropa, severozápadní Afrika a jihozápadní Asie
Prostředí: Žije zejména na lokalitách s vyšší vlhkostí, poblíž vodních toků a ploch, v mokřadech, lužních lesích, ale často i v blízkosti lidí, např. v zahradách. Upřednostňuje nižší polohy
Velikost těla: Samci 50-85 cm, samice 60-150(-180) cm
Hmotnost: V průměru 240 g, samice výjimečně až 500 g
Přibližná délka života: 15 let, v zajetí až 23 let

Stručný popis:
Užovka obojková má barvu těla nejčastěji olivově hnědou s charakteristickými žlutými či oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčky za hlavou. Je to náš nejběžnější nejedovatý a poměrně rychlý had, který dokáže vyvinout rychlost téměř 7 km/h. Patří k výborným plavcům a pod vodní hladinou dokáže vydržet až půl hodiny bez nadechnutí. Známý je tím, že při obraně vylučuje páchnoucí tekutinu z kloaky a dokonale předstírá smrt. Někdy za tímto účelem dokonce spustí krev z tlamy a z nosu (tzv. reflexní krvácení). K jeho nejčastějším predátorům patří draví a brodiví ptáci, ježci, lišky, jezevci, lasicovité šelmy, ale i kočky nebo divoká prasata. Potravu této užovky naopak představují některé žáby, čolci, ještěrky, drobné rybky a hlodavci.

Zajímavost: Půlměsíčky na hlavě užovky obojkové odrazují predátory. Připomínají jim nebezpečný jedovatý hmyz. Tento had se považuje za nejedovatý, nicméně má vyvinuté jedové žlázy, které však nemůže použít kvůli chybějícím funkčním jedovým kanálkům (podélným drážkám) s vývodem do zubů.

Najdete v ZOO:

Hluboká nad Vltavou
Ohrada 417, 373 41 Hluboká nad Vltavou
Praha
U Trojského zámku 3/120, 171 00 Praha 7

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies